Fishing Magazine

חוט אלסטי לפתיון

 

חוט אלסטי לפתיון – BAIT ELASTIC – סודות המקצוענים שיביאו לך יותר דגים.

 

פרזנטציה נכונה ואטרקטיבית של הפתיון יכולה ליהיות ההבדל בין דג בסל לבין דג בים  – בין אם אתה דג מהחוף או מהסירה.

לרשות הדייג קיים מגוון רחב של פתיונות – את חלקם אנו לרוב קונים ואת חלקם תופסים לבד. די אם נזכיר תולעים, סרטנים למינהם, קלמרי, גמברי, סוגי דגים לפתיון לתפירה כשלמים או כנתחים חתוכים.

26229745_10156081925708221_6027724571727052103_n

איזה פתיון לשים על הקרס, ובאיזה גודל?

התשובה מורכבת, אולם השיקול העיקרי הוא בדג המטרה. אם אתה מתכוון לתפוס בורים אין טעם להשתמש בגמברי. עליך להכיר את הדג אותו אתה מתכוון לדוג – היכן הוא מסתובב בעיקר ובאיזה שעות. האם בקרקע חולית או סלעית, האם על הקרקעית או בגוף המים, באיזה שעות ובאיזה מצב ים… ובהתאם עליך להתאים את מיקום הפתיון – קרס שוכבת על הקרקעית או להעזר באמצעי הצפה שירימו את הפתיון לגוף המים שם הוא יתנדנד וינוע עם הגלים.

חשוב מאוד – מבחינת גודל הפתיון המתאים – תמיד נזכור כי את מידת הקרס מתאימים לדג המטרה ולגודלו ואת הפתיון מתאימים לגודל הקרס. לכן נבחר ראשית את הקרס בה נשתמש ורק אז נתאים לה את גודל הפתיון.

 

בחרנו את דג המטרה ואת הפתיון, מה עכשיו?

לאחר שחתכנו את הפתיון, וששמנו אותו על הקרס, ווידאנו שהוא עומד כמו שאנו רוצים  ואפילו סידרנו כך שקצה הקרס בולט החוצה, הרי שבמקרים רבים בהטלה חזקה הפתיון יזוז, יקרע, ישתחרר בהטלה או בפגיעה במים, או שדגיגים קטנים יפרקו אותו עוד לפני שיגיע הגיבור שלנו והוא בבואו ימצא לפניו שאריות מזון לא אטרקטיביים, אולי גם קרס בולטת לעין כל שמונחת לפניו… לא בדיוק מה שרצינו שיקרה. אז מה עושים?

כדי לייצר פתיון אטרקטיבי שישאר כזה לאחר הטלה אגרסיבית וחזקה עלינו לאבטח אותו למקומו באמצעות חוט אלסטי דקיק הקרוי BAIT ELASTIC. חוט זה הוא חוט שקוף דקיק (כשרפוי נראה לבן), ייעודי למשימה ובמגע עם הפתיון הוא נצמד אליו ומבחינה ויזואלית נעלם. הנה כמה נתונים טכניים על חוט איכותי:

  • חומר – 100% אלסטין
  • יכולת התארכות – 580%
  • קוטר – דק, אבל אם להכנס לפרטים 0.017 ממ ( – קוטר כשהוא רפוי, במתיחה הרבה יותר דק)
  • חוט בגליל – 200 מ'

 

אז מה זה בעצם החוט הזה ולמה הוא טוב לי?

תפקידו של החוט האלסטי הוא פשוט, אך קריטי – לקבע את הפתיון על הקרס. נקודה.

בין אם אתה משתמש בפתיון רך כגון בשר צדפות או גמברי, או פתיון עם נטיה להתפורר כמו נתחי סקומברי או פלמידה, פתיון עם נטיה להתפרק כמו סרטן סלע או סרטן חול שתפסת ופירקת בעמל רב, או אפילו בפתיון יציב כמו רצועות קלמרי אתה בסופו של דבר רוצה שהדג יאכל ויתפס.  גם עם פתיונות גדולים יותר – קלמרי שלם לאינטיאס, פילה בורי לגומבר, או כל פתיון שחשוב לך להציג בצורה מסויימת, בחוף או מהסירה.

כדי לשמר את מראהו של הפתיון ואת קצה הקרס בדיוק היכן שרצית יש להשתמש בחוט האלסטי וללפף אותו על הפתיון. בוודאי ישאל הקורא המלומד: למה לא להשתמש בחוט תפירה? הרי כזה יש לכל אחד בבית ובמגוון צבעים! התשובה היא פשוטה – החוט האלסטי נצמד לפתיון ואין כלל הכרח לקשור בסוף, וזה בניגוד לחוט התפירה שהוא רפוי ולא אלסטי ולא ניתן למתוח אותו. האלסטי הרבה יותר דק והוא מקבל את צבעו של הפתיון ונעלם מן העין. ולא פחות חשוב – הלחץ שיוצר החוט האלסטי עקב המתיחה על הפתיון יוצר אפקט סחיטה איטי ונגירה של מיצי טעם מהפתיון ויצירת שובל ריח במים שמושך את הדגים.

עם זאת, יש לציין שכמו בכל מוצר, קיימים בשוק מגוון רחב של מוצרים שנמכרים תחת השם חוט אלסטי. חלקם עבה יותר וחלקם דק, אחרים יקרעו בקלות ואחדים ימתחו פחות מאחרים. חשוב להשתמש בחוט אלסטי איכותי, שיקרע במשיכה (את החוט האלסטי חותכים לאחר הליפוף במתיחה ולא במספריים) אבל שלא יקרע בכל ליפוף… שיהיה דק, אבל לא דק מידי כדי שלא יחתוך את הפתיון. בקיצור הבנתם – חוט איכותי.

לרכישה- לחץ כאן

תגובות

תגובות