Fishing Magazine

האמצעים המיוחדים – מאמר דעה

האמצעים המיוחדים

מאת איציק שמלי

 

"מודיעין". מילה גדולה ובומבסטית אשר תורגמה בשנים האחרונות למשנה סדורה, וכיום מחייבת בפרקטיקה של כל דייג הרואה את עצמו כמקצועי או המחייל להיות כזה. "סוכנות מודיעין". קבוצה של דייגים, המסוגלת לאסוף ולעבד מידע בעצמה, ובכך לשפר את יכולות הדייג של חבריה. קיומן, או הולדתן של "סוכנויות מודיעין" כפי שאני רואה זאת, נעוץ בין היתר בפלאי הטכנולוגיה, אך לא פחות חשוב בשל מיעוט דגה. כתופעה חיובית שנולדה ממציאות שלילית – היא מהווה כיום תנאי בסיסי להצלחה.

Blot_11-17_Spy

 

כל "סוכנות מודיעין" טובה זקוקה לכוח אדם איכותי. כאלה היודעים לשים לב לניואנסים ולפרטים הקטנים. אלה מהווים עבורה "אנשי איסוף", בעת ובעונה אחת גם כ"אנשי מחקר". וכשם שבמהדורת חדשות הערב אין אנו שומעים ציטוטים מישיבות ראש הממשלה, גם "סוכנות המודיעין", מטבע הדברים – שומרת על דיסקרטיות.

"סוכנות מודיעין" המסוגלת לקדם את עצמה ואת חבריה מתבססת על מערכת גומלין של "תן, וקח". חבריה, היוצאים לשטח מחויבים בדיווח מלא ואמין. אין "יציאות דייג כושלות", אלא מדובר בלבנות של בניין הנערמות בסופו של דבר לכדי בית – התמונה הגדולה. התפיסה הבודדת כבר אינה רלוונטית, דרושה העקביות, המגמה. "סוכנות" המבקשת לקדם את עצמה יודעת להכווין את חבריה אחרי מטרות ספציפיות, שיטות פעולה ממוקדות, ובכך לבנות מסד נתונים אשר ישמש אותה בהמשך. כגודל "הסוכנות" – כך כוחה.

tolimage051314web

בניגוד ל"סוכנות מודיעין" בעולם האמיתי, ה"סוכנות" שלנו אינה מאופיינת בחלוקת תפקידים "רשמית", שכן בסופו של דבר, לכולם אינטרס אחד – והוא לתפוס דגים. עם זאת, כאשר ניקח את העיקרון של "תן, וקח" ונהפוך אותו לסקאלה של מדידה, נוכל להבחין בין הדייגים העובדים יותר על עיקרון ה"תן" (אלה יוצאים הרבה לים, ומהווים את הבסיס המחקרי הראשוני), ואלה החיים בעיקר מעיקרון ה"קח" (מוגבלים ביציאתם לים, אך ביציאותיהם המוגבלות מהווים מתן גושפנקא לנקודות הדייג). אך למען האמת, מה ששם את "סוכנות המודיעין" על המפה, הוא שיתוף הפעולה המתמיד של חבריה, איחוד שורותיה וכוונותיה. "סוכנות מודיעין" טובה ממקדת את חבריה על דג אחד, שהרצון ללוכדו מתפרס על פני תקופת זמן אחת, ורצועת חוף ממוקדת.

מנקודת מבטו של הדייג הבודד, חברות ב"סוכנות המודיעין" היא בבחינת קבלת אורך רוח, וקשת קבלת החלטות. תארו לכם שבאמצע חודש יוני מתחשק לי ללכת לדייג סרגוסים. אני יושב ביום שישי בצהריים ומתלבט. כמה קלה הייתה יכולה להיות ההחלטה, לו היה באפשרותי לחפש בארכיון הדיווחים של "הסוכנות", או לחלופין, לצאת לים ולהתחיל את המגמה.

6cf4e718e79fe9137d9ba267b0b231d31bb89b2d

איני חושב שתופעת "סוכנות המודיעין" חדשה. אבל אני כן מאמין בלב שלם שהיא קיבלה משקל עצום בשנים האחרונות, ואפילו רבה בחשיבותה מהציוד עצמו, וכל זה מהסיבות שמניתי לעיל. אני גם מאמין שהיכולת לשתף פעולה בין יחידים, חברים, המהווים "סוכנות" כזאת, יש בה כדי לקדם את התחביב לרמות המקצועיות באמת.

***

מילה על פייסבוק. הפלטפורמה הזאת היא ללא ספק "סוכנות המודיעין" הטובה ביותר והנאמנה ביותר – ולא פחות חשוב החינמית ביותר והקלה ביותר – שיש כיום לדייג. אפשר להתמקד בעובדה שמדובר בעוד רשת שיש בה לקדם שיח עירני ולימוד, ואין להקל ראש בעניין (וזה כבר בפוסט אחר), אך לא ניתן להתעלם מכמות התמונות של הדגים המפורסמים בה מידי יום, ושיש בהם לתת אינדיקציה נהדרת, ותשובה לשאלה: "מה מסתובב בחופים, ואחרי מה דייגים רודפים?", ושלל שאלות נוספות.

 

כתב: איציק שמלי

תגובות

תגובות

השאר תגובה