Fishing Magazine

סקירת חופים לזרזור

סקירת חופי הארץ המתאימים לז'ירז'ור לפי סדר גיאוגרפי (מצפון לדרום)

הערה חשובה מאוד!!!
סקירת החופים שלפניכם אינה מתיימרת להיות סקירה מלאה של כל חופי הארץ. היא כוללת אך ורק חופים בהם דגתי בפועל- ויותר מפעם אחת (להוציא התייחסות חריגה לחופים באשדוד בהם ביקרתי אך לא דגתי עד למועד כתיבת שורות אלה – ראה להלן). חופים מסוימים (כגון החופים באזור אשקלון) אינם נכללים ברשימה זו פשוט בגלל העובדה שטרם הזדמן לי לדוג בהם. לא היתה לי כל כוונה לחוות לגבי החופים הללו דעה שלילית בין אם במפורש, במרומז או במשתמע.
ראש הנקרה
חוף זה מתאפיין בריפים עמוקים. סוגי הדגים שניתן לדוג כאן: לוקוסים, ברקודות, חניתנים, ארוס (פרידה), אנטיאסים, טרולוסים וטרכונים.
העונה הטובה ביותר לז'ירז'ור בחוף זה היא בין חודש ספטמבר לחודש פברואר. בחודשים ספטמבר ואוקטובר ניתן לתפוס "בייבי אנטיאסים", טרכונים וטרולוסים. בחודשים נובמבר עד פברואר ניתן לתפוס את הלוקוסים המפלצתיים בעזרת דמויים ופיתיונות נוצה בז'ירז'ור איטי במים עמוקים בעזרת ציוד כבד. טיפ לדייגי ה-"חי": החוף ממש מצוין לתפיסת קלמארי וסבידה לפיתיון בעונה (בז'ירז'ור כמובן).

רצועת החוף שבין בצת לאנדרטה באכזיב
רצועת חוף זו נחלקת לארבעה קטעים, שנים עמוקים ושנים רדודים, עם חלוקה נוספת למים רדודים/עמוקים לסירוגין.
מבצת עד דרומית לעמוד 37 ומבית-ספר שדה אכזיב עד האנדרטה – המים רדודים. בקטעים אלה אפשר לתפוס בעיקר לברקים וגומברים. העונה המומלצת: מנובמבר עד אפריל.
בקטע שמדרום לעמוד 37 עד בית-ספר שדה אכזיב ומהאנדרטה ודרומה – המים עמוקים. סוגי הדגים שניתן לתפוס בקטע זה הם בעיקר אנטיאסים, טרכונים וברקודות, בעיקר מאוגוסט עד אוקטובר. מדצמבר עד פברואר אפשר לתפוס כאן גם לוקוסים וברקודות גדולות. החוף מומלץ לתפיסת קלמארי וסבידה לפיתיון בעונה.

חוף "בננה ביץ’" באכזיב
בקטע חוף זה החלק הצפוני שמעבר לגדר מצוין לתפיסת לברקים בעיקר מנובמבר עד אפריל. בריפים העמוקים אפשר לתפוס אנטיאסים וטרכונים מאוגוסט עד אוקטובר. בשנים האחרונות, הלוקוסים נעלמו כמעט כליל מחוף זה. החוף מומלץ לתפיסת קלמארי וסבידה לפיתיון בעונה.

מהקטע הדרומי של חוף "בננה ביץ’" עד המרינה בנהרייה
קטע חוף זה מתאפיין במים רדודים וקרקעית מעורבת של חול וסלעים. החוף מומלץ לדייג בעונת החורף (מנובמבר עד אפריל) בעיקר לתפיסת לברקים אך ניתן לתפוס כאן גם לוקוסים לבנים בגדלים של עד 1 ק"ג. המזח של המרינה, בעיקר בצידו הצפוני, מצוין לתפיסת ברקודות במשך כל השנה ולתפיסת טרכונים ואנטיאסים מאוגוסט עד אוקטובר. בתוך המפרצון של המרינה, בשני הצדדים, אפשר לתפוס לברקים – בעיקר בים גבה-גלי בתקופה שבין נובמבר לאפריל.

קטע החוף שבין הטיילת בנהרייה לשבי ציון
זהו קטע חוף מעורב של מים עמוקים ורדודים. בקטעי המים הרדודים הקרקעית מעורבת (חול וסלעים) וניתן לתפוס בהם בעיקר לברקים וגומברים. בקטעי המים העמוקים הקרקעית סלעית בעיקר, ובעבר ניתן היה לתפוס בהם לוקוסים בגדלים של עד 1 ק"ג. לאחרונה מספר הלוקוסים הנתפסים שם פחת באופן משמעותי. עונה מומלצת: מדצמבר עד מארס.

חוף שבי ציון
חוף זה אמנם נראה מבטיח מאוד לז'ירז'ור, אבל הניסיון מוכיח שזהו חוף מאכזב מאוד – למעט הצד הצפוני על המזח, במיוחד בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר, במהלכה ניתן לתפוס שם אנטיאסים וטרכונים. אותו צד מומלץ גם לתפיסת קלמארי וסבידה לפיתיון בעונה.

חוף חצרות יסף
רצועת חוף זו קשה מאוד לז'ירז'ור בגלל ריבוי הסלעים והבורות. למרות התפיסות היפות שהיו כאן, החוף אינו מומלץ לדייג בגלל סכנת נפילה והחלקה. הדגים שנתפסים כאן הם בעיקר גומברים וטרכונים, והעונה המומלצת: מאוגוסט עד אוקטובר.

עכו – חוף צפוני
החוף הצפוני של עכו מצוין לדייג אנטיאסים מאוגוסט עד אוקטובר. למרבה הצער, הלוקוסים שנתפסו כאן בעבר נעלמו כמעט לחלוטין.
אזהרה: במצב של גלים בגובה מטר ומעלה – החוף מסוכן לדייג

המרינה בעכו
הקטע שלאורך המזח ולכיוון הים והפתח של הנמל מומלץ לדייג לברקים מנובמבר עד אפריל. במיוחד מומלץ לנסות לדוג לברקים בלילה, בתוך המרינה, בעזרת פיתיון בורי קטן, עם ריג של קרס וחוט בלבד.

חופי הקריות
כל רצועת החוף הזו אינה מומלצת לדייג, למרות שיש בה לברקים בעונה. החוף כולו מזוהם בשפכים תעשייתיים ומתכות כבדות ושומר נפשו ירחק.

שובר הגלים שליד ביה"ח רמב"ם בחיפה (מנחת המסוקים)
שובר גלים זה מניב (בעיקר אנטיאסים וגומברים) אך ורק בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר. הדייג כאן אינו נוח בגלל הגישה הקשה והמרחק מהרכב.

רצועת החוף שקמונה/בת-גלים
חוף זה מתאפיין במזחים מלאכותיים וריפים טבעיים עם קטעים של מים עמוקים ומים רדודים. מומלץ לדייג בתקופה שבין יולי לנובמבר. הדגים שניתן לתפוס כאן הם בעיקר אנטיאסים, טרכונים וגומברים, ובמיוחד מהמזח שמצפון לתחנת הרכבל.

רצועת החוף שבין המכון לחקר הימים למסעדה "מקסים"
זהו קטע חוף שאני ממש אוהב, אבל הוא מניב (בעיקר אנטיאסים, גומברים ומוסרים) רק במשך תקופה קצרה בשנה: מספטמבר עד נובמבר. נוכחות לברקים בחוף זה היא עניין של מזל: או שיש בשפע או שאין בכלל. התקופה המומלצת לדייג לברקים: מארס-אפריל. למרבה הצער, הלוקוסים נעלמו כמעט כליל מחוף זה, אולי מכיוון שזהו גם חוף אהוב מאוד על הצוללים…

המזח מול מלון "מרידיאן" (לפני הטיילת) בחיפה
המזח ליד מלון "מרידיאן" ממש מצוין לדייג ברקודות בתקופה שבין ינואר למאי.
אזהרה: המזח מסוכן לדייג בגלל סכנת החלקה

המזח בכניסה לבסיס הצבאי בעתלית
מזח קטן אבל מאוד מפתיע: או שיש בגדול או שאין בכלל. מאוגוסט עד אוקטובר: אנטיאסים וטרכונים. מינואר עד מאי: לברקים, ברקודות ולוקוסים לבנים. מומלץ לתפיסת קלמארי וסבידה לפיתיון בעונה.

חוף נווה ים
קטע חוף זה מתאפיין בריפים עמוקים והוא מצוין לדייג אנטיאסים וטרולוסים בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר ולדייג לברקים, לוקוסים, ברקודות וארוס (פרידה) בתקופה שבין ינואר לאפריל.

קטע החוף שבין נווה ים לחוף הבונים
קטע חוף ממש מעניין שאם הוא מניב – הוא מניב בגדול. מורכב מחמש גבעות המשתפלות אל תוך המים, אבל רק במפרצון אחד מבין החמישה המים עמוקים. בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר, קטע זה מתאים לדייג אנטיאסים וטרולוסים במים העמוקים. הוא מומלץ גם לדייג לברקים, במיוחד בין ינואר למאי. אזורי הדייג מוגבלים לגבעות האלה בלבד, שכן בשאר קטעי החוף הקרקעית חולית ללא סלעים.

קטע החוף שבין שמורת הבונים לטנטורה (דור)
לטעמי זהו החוף האידיאלי לדייג בג`רג`ור. כאן תוכלו למצוא את כל מה שחיפשתם: גומברים, אנטיאסים וטרולוסים (מאוגוסט עד נובמבר); לברקים, לוקוסים וברקודות (מדצמבר עד מאי). קטעים מומלצים: כל החוף, מהחנייה של שמורת הבונים ודרומה עד חוף דור. זהו קטע חוף באורך מספר קילומטרים וממש כל מטר מתאים לז'ירז'ור.

הגבעה הקטנה דרומית לחוף דור
אם אתם בחוף דור כדאי לנדוד כ-500 מטרים דרומה ולנסות לדוג באזור הגבעה הזו. זהו קטע קטן אבל מאוד מפתיע, במיוחד בכל הקשור ללברקים: או שיש ובגדול או שאין בכלל. מספיק ניסוי של חצי שעה כדי לדעת את התשובה, ובדרך כלל אם יש להקה היא נשארת באזור. מומלץ בעיקר בתקופה שבין ינואר לאפריל.

קטע החוף שבין טנטורה לג`סר א-זרקא
ברצועת חוף זו הקרקעית חולית בלבד ללא סלעים. בחורף אין מה לחפש שם, אבל בקיץ הלברקים מפתיעים. כן, זו אינה טעות. הלברקים מסתובבים שם בקיץ כי יש באזור נוכחות מסיבית של דגיגי פיתיון. הגישה לחוף זה אפשרית אך ורק ברכב שטח (4×4).

החוף ליד ג`סר א-זרקא
חוף זה נחלק לשני קטעים. הקטע הראשון הוא קטע המים העמוקים בצד הצפוני, המכונה "גודראן". זהו קטע חוף מצוין לדייג אנטיאסים וטרולוסים בתקופה שבין אוגוסט לנובמבר. בין ינואר למארס הוא מומלץ לדייג לוקוסים וברקודות, וניתן לתפוס שם פריטים גדולים במיוחד.
בקטע השני המים רדודים בדרך כלל, והוא אחד הקטעים העשירים ביותר בלברקים וברקודות. מומלץ בעיקר בתקופה שבין ינואר למאי.

קטע החוף שבין ג`סר א-זרקא לקיסריה
קטע חוף מצוין לדייג לברקים וברקודות, בעיקר בתקופה שבין ינואר למאי. כולל קטעים של קרקעית חולית וסלעית וגם ריפים עמוקים. בנוסף, באמצע הקטע קיימים מספר ריפים בתוך המים, במרחק של 150 מטר מקו החוף. הגישה לריפים הללו מאוד קשה כי צריך להכיר את המעבר והמים מגיעים עד מעל למותניים, אבל אם מצליחים בכל זאת להיכנס, זהו אזור מבטיח ביותר, בעיקר לברקודות ולוקוסים מפלצתיים. העונה המומלצת: מדצמבר עד מאי, ורק בים נמוך ובתנאי שפל.

קטע החוף שבין אמת המים העתיקה ("הקשתות") לנמל העתיק של קיסריה
זהו אחד החופים הטובים לדייג לברקים, מוסרים וברקודות. מומלץ במיוחד בתקופה שבין נובמבר למאי. הקצה הדרומי מומלץ לדייג לברקים וברקודות בעיקר בים גבה-גלי עד סוער.

הנמל העתיק של קיסריה
המזח של הנמל העתיק בקיסריה הוא אחד המזחים הטובים ביותר לדייג בג`רג`ור. הצד הצפוני מאוד מוצלח לדייג לוקוסים וברקודות. בעבר נתפסו כאן לוקוסים במשקלים של עד 8 ק"ג. בתקופה האחרונה מספר התפיסות פחת בשיעור משמעותי. עונה מומלצת: כל השנה, (מאוגוסט עד אפריל) ובמיוחד בינואר-פברואר לדייג לוקוסים וברקודות גדולים במיוחד.

חוף שדות ים
בחוף זה מומלץ לדוג בעיקר במים העמוקים בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר. במהלך תקופה זו ניתן לתפוס כאן בעיקר אנטיאסים וטרולוסים. בין מארס למאי ניתן לתפוס כאן גם לברקים, לוקוסים וברקודות. שיעור התפיסות נמצא בירידה מעונה לעונה (אין כל הסבר לכך).

קטע החוף שבין גבעת אולגה למכמורת
רצועת חוף מגוונת הכוללת קטעים עם קרקעית של סלעים בלבד וקטעים עם קרקעית מעורבת של חול וסלעים. בין אוגוסט לאוקטובר ניתן לדוג כאן אנטיאסים – בעיקר בקטעים של המים העמוקים, אם כי שיעורי ההצלחה אינם משתווים לאלה של הצפון. לוקוסים לבנים יש כאן בשפע, אבל בעיקר בגדלים של עד 1 ק"ג, בקטעים בהם הקרקעית מעורבת (חול וסלעים). גם ברקודות ולברקים יש כאן בשפע והעונה המומלצת לתפיסתם היא ממארס עד מאי. האזור של מוצא המים החמים מן המתקן של חברת החשמל מומלץ ולפעמים יש שם תפיסות מפתיעות של אנטיאסים גדולים ואריאנים. הצד הדרומי של החוף עד מכמורת (חוף שנסגר לכניסת כלי רכב והוגדר כשמורת טבע) מצוין לדייג לברקים בתקופה שבין ינואר לאפריל.

חוף מכמורת
בקצה הריפים בחוף זה יש פוטנציאל לתפיסת אנטיאסים בעונה. ביתר ימות השנה החוף מאכזב.

המרינה של מכמורת ("הכספת")
בקטע זה מומלץ לדוג אך ורק בים גבה-גלי עד סוער (גלים בגובה של 2 עד 3 מטרים). עונה מומלצת: ינואר עד מאי (בעיקר ברקודות).

החוף הצפוני של נתניה
רצועת חוף המתאפיינת בקרקעית מעורבת של חול וסלעים. עונה מומלצת: ינואר עד אפריל (בעיקר לברקים).

קטע החוף שבין מכון ווינגייט לסידנא עלי
רצועת חוף באורך של כ-15 קילומטרים המתאפיינת במים רדודים בעיקר ובקרקעית מעורבת של חול וסלעים. עונה מומלצת: מינואר עד סוף פברואר. הקטעים עם הקרקעית הסלעית מניבים בעיקר בין פברואר למאי (בעיקר לברקים). אפשר לדוג לוקוסים על הריפים מול מעגן החסקות בסידנא עלי. לצורך כך יש להיכנס למים ולהתקדם למרחק של כ-200 מטר מקו החוף, עד הריפים. המים מגיעים עד מעל למותניים, והגישה אפשרית רק במצב של שפל ובים ללא גלים.

חוף תל ברוך
רצועת חוף קצרה יחסית, אבל עם פוטנציאל והצלחות מוכחות. עונה מומלצת: דצמבר עד אפריל (בעיקר לברקים וברקודות). לברקים אפשר לתפוס בעיקר בקטעי המים הרדודים, צפונית ודרומית למזח. ברקודות אפשר לתפוס בעיקר בעמידה על המזח. מהמזח אפשר לתפוס גם לוקוסים ולפעמים גם לברקים. לטעמי, הצד המוצלח והמומלץ יותר הוא הצד הצפוני של המזח.

נמל יפו
המזח המערבי בנמל יפו (שהגישה אליו נחסמה לאחרונה) הוא אחד המזחים המוצלחים ביותר לדייג בג`רג`ור. המזח מניב תוצאות יפות במשך כל השנה. בתקופה שבין אוגוסט לאוקטובר אפשר לתפוס כאן גומברים, אנטיאסים וטרכונים. בין דצמבר לאפריל אפשר לתפוס כאן בעיקר לברקים. במשך כל השנה אפשר לתפוס ברקודות ולוקוסים, אבל בין דצמבר לפברואר מגיעים לאזור הלוקוסים המפלצתיים (נתפסו פריטים במשקלים של 7 עד 8 ק"ג), אותם מומלץ לחפש בעיקר בקטע הצפוני של המזח, כ-30 מטר לפני הסוף לכיוון הים (מערב).

קטע החוף שבין "המזבלה" ביפו לבת-ים
זהו קטע חוף מצוין בקיץ, במיוחד לדייג טרכונים בריפים העמוקים, אבל עלי הוא חביב במיוחד לדייג לברקים, לוקוסים וברקודות בעיקר בין ינואר לאפריל. החוף מתאפיין בקטעים של מים רדודים אך גם בריפים עמוקים. מי שמעיז ומסוגל להתקרב לקצה הריף, במיוחד במצב של גלים בגובה עד 80 ס"מ, בשעות הדמדומים ובשפל, עשוי לתפוס כל סוג דג הנמצא ליד החוף בעונה זו: לברק, ברקודה או לוקוס. במהלך האביב (אפריל), למרות הפוטנציאל של החוף, קשה לז'רזר כאן בגלל כמות העשב והאצות הגודשים את המים בתקופה זו.

אזהרה: הריפים בחוף זה רצופים בבורות נסתרים ובפסולת מסוכנת כגון מוטות ברזל חדים וחלודים, חלקי רכב ישנים, פסולת בניין ועוד. בעבר אירעו כאן מקרים רבים של פציעות וחבלות ומומלץ להקפיד ולנקוט משנה זהירות במהלך התנועה על הריפים.

פלמחים
בחוף פלמחים הזדמן לי לדוג רק בחורף, בעיקר בין ינואר לאפריל, והצלחתי לתפוס שם לברקים, ברקודות וגומברים. אזור הצוק, ובמיוחד החוף שמדרום לצוק, מצוין לדייג ברקודות וגומברים. מצפון לצוק ומדרום לו, בקטעים הרדודים, אפשר לתפוס לברקים וגומברים. בחוף הצפוני יותר, "חוף הדייגים", בריפים העמוקים שמול המערות החצובות בסלעי הכורכר, נתפסו בעבר לוקוסים במשקלים של 5 ק"ג ומעלה, אבל מזה שלוש עונות ברצף לא נרשמו תפיסות כאלה. הקטע מחוף הדייגים ("המערות") וצפונה, כולל המפרץ הצמוד לקיבוץ, מצוין לדייג לברקים וברקודות, בעיקר בשעות הדמדומים.

אשדוד
לאחרונה הזדמן לי לבקר (אך לא לדוג) במספר חופים באזור אשדוד, ובעיקר בשתי נקודות שנראות ממש מבטיחות. הנקודה הראשונה: דרומית ליציאת המים החמים במתקן של חברת החשמל, קטע חוף שנראה מאוד מבטיח במיוחד לדייג לברקים. למרות שלא דגתי שם, נראה לי שיש כאן פוטנציאל גם לדייג אנטיאסים וטרולוסים בקיץ. הנקודה השניה: המזח של נמל היובל, קטע זה (שהכניסה אליו נחסמה לאחרונה) נראה מבטיח מאוד, במיוחד בכל הקשור ללוקוסים, וזאת בזכות המבנה התת-מימי שלו. בביקור הראשון שלי שם נצפו קפיצות של לוקוס. תזכורת: זוהי חוות דעת אישית המבוססת על התרשמות סובייקטיבית בלבד.

מאת : מאמון עודה, הנצרתי מס' 1.

תגובות

תגובות

השאר תגובה